Bankacılık, Yeni Girişimci Neslin Kodları İle Baştan Tasarlanıyor!

Türk Ekonomi Bankası (TEB), ‘İcat Çıkar’ sloganıyla geleneksel hale getirdiği TEB Akıl Fikir Buluşması’nda bu yıl “Bankacılık yeni neslin kodları ile baştan tasarlanıyor” temasını işledi. Detaylar haberimizde..

Türk Ekonomi Bankası (TEB), ‘İcat Çıkar’ sloganıyla geleneksel hale getirdiği TEB Akıl Fikir Buluşması’nda bu yıl “Bankacılık yeni neslin kodları ile baştan tasarlanıyor” temasını işledi. Bankacılığı dijital ve mobil çağa başarıyla adapte ederek yeni bir boyuta taşıyan Moven Bankası’nın kurucusu Brett King’in de konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, TEB Akıl Fikir Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı.

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB), 9 yıldan bu yana inovasyonu ülke gündemine taşıdığı Akıl Fikir Buluşması “Bankacılık yeni neslin kodları ile baştan tasarlanıyor” teması ile gerçekleşti. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ve TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş’ın ev sahipliğinde 16 Mayıs Pazartesi günü Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşen buluşmaya, bankacılığı dijital ve mobil çağa başarıyla adapte ederek yalnızca dijital olarak hizmet veren bir banka kuran Moven Bank’ın kurucusu, girişimci yazar Brett King de konuşmacı olarak katıldı.

Ümit Leblebici: “Pek Çok Alanda Fark Yaratan Bir Bankayız”

TEB Akıl Fikir Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “TEB olarak 10 yıla yakın süredir hem kurum içinde hem de ülke genelinde hayata geçirdiğimiz çalışmalarla inovasyonu kurum kültürümüz haline getirdik. Hayata geçirdiğimiz çalışmalarla inovasyonu yaygınlaştırmaya ve yenilikçi fikirlere ulaşmaya yönelik önemli adımlar attık. Pek çok alanda fark yaratan bir bankayız. İnovasyonda, girişimcilikte, en iyi iş yeri uygulamalarımızda, yeni neslin bankası olarak ‘iyi banka’ vizyonumuzla fark yaratıyoruz” dedi.

İnovasyon trendlerini yakından takip ederken, bankayı ve kurum içi uygulamaları değişen dünyaya hızla adapte ettiklerini belirten Leblebici, “Çünkü artık kurumların başarılı olması için sadece dünyayı iyi anlamasının yeterli olmadığını, çalışanlarıyla ve kurum içi uygulamalarıyla da değişime ayak uydurması gerektiğini biliyoruz. Banka olarak, ‘İcat çıkarma’ dilimize bir deyim olarak yerleşmişken, biz inovatif bir hamleyle çalışanlarımızı icat çıkarmaya, yeni fikir geliştirmeye teşvik ettik. Kıvılcım fikir portalını kurarak kurum içi inovasyon çalışmalarımıza başladık. Her yıl düzenlediğimiz Kurum İçi İcat Çıkar Yarışması ile ülke genelindeki çalışma arkadaşlarımızdan gelen inovatif fikirleri ödüllendiriyoruz. İnovatif düşünmeyi yaygınlaştırmak amacıyla bu yarışmayı toplumun diğer kesimlerinin de katılımına açtığımız TEB Akıl Fikir Buluşmaları düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl sektörde yine bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz Kurum İçi Girişimcilik Programı ile çalışanlarımızı girişimci olmaları ve yeni fikir geliştirmeleri için motive ediyoruz. Geçen yılın şampiyonu Satışta Oyunlaştırma Projemiz ile yurtdışında en iyi uygulama örneklerinden biri olduk. Bu yıl da 4 başarılı projeyi belirledik. Arkadaşlarımız Silikon Vadisi’ne giderek projelerini çok daha ileri bir noktaya taşıyacaklar” dedi.

“TEB Olarak Yeni Neslin Bankasıyız”

Kurum içinde hayata geçirilen tüm bu inovatif uygulamalarla, çalışanların gelişimine ve mutluluğuna odaklanmanın yanı sıra Y kuşağını da kucaklayarak yeni neslin bankası olmayı da başardıklarına dikkat çeken Leblebici, TEB Akıl Fikir Buluşması’nda her yıl inovasyon konusunu farklı temalarla ele aldıklarını belirterek şunları söyledi: “Bu yıl ‘Bankacılık yeni neslin kodları ile baştan tasarlanıyor’ temasıyla etkinliğimizi düzenliyoruz. ‘Aksiyonlarımızı yeni nesli, yeni müşteri beklentilerini derinlemesine anlayarak alalım, gerekiyorsa baştan tasarlayalım’ diyoruz. İnsanların bir ürünü, bir hizmeti almasını sağlamaya çalışmak yerine onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ürün ve hizmet sunmalıyız. Özetle, ‘Odağa insanı koymalıyız’ diyoruz.”

Brett King: “Yeni Dünyada Bankacılığın da Yeniden Kodlanması Gerekiyor”

Etkinlikte bir konuşma yapan Brett King, iş dünyası ve tüketici davranışlarında köklü değişikliklere neden olan teknolojinin toplumu nasıl etkilediği ve bu etkilerin gelecekte nasıl sonuçları beraberinde getirebileceği konularındaki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. King, “Yeni nesilde artık her şey gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor. Bu yeni dünyada bankacılığın da yeniden kodlanması gerekiyor. Gelişen yeni teknolojilerle her sektörde olduğu gibi bankacılıkta da yeni fırsatlar oluşuyor. Robotik teknoloji, sanal gerçeklik, yapay zeka, nesnelerin interneti ile bankacılık sektörünün geleceğini yeniden kodluyoruz. Bu değişim dalgasında teknolojinin yıkıcı etkisiyle karşılaşmamak için değişimin yanında olup bankacılığı yeniden tasarlamamız, ürünleri değil bankacılığın kendisini insanların hayatına yerleştirmemiz gerekiyor" dedi.

Nilsen Altıntaş: “Akıl Fikir Yarışması’na Bu Yıl İtibariyle 14 Bin Başvuru Aldık”

TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş ise şunları söyledi: “Adı inovasyonla anılan, Türkiye’nin dört bir yanında yenilikçi fikir ve projelerin üretilmesi için çalışan bir banka olarak, TEB Akıl Fikir Yarışması’nı ‘İcat Çıkar’ sloganıyla 2007’de başlattık. Yarışmaya özel olarak icatcikar.com web sitemizi kurduk ve yarışmamızı duyurduk. TEB’de birçok yeniliği hayata geçirirken, fikri olan ama değerlendiremeyen gençlerimize fırsat sunmayı istedik. Gençlerimizin, müşterilerimizin ve girişimcilerimizin içindeki kıvılcımları ortaya çıkarmayı planladık”.

TEB Akıl Fikir Yarışması’nın yarışma sitesinin bu yıl 129 farklı ülkeden 289 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini belirten Altıntaş şöyle devam etti: “Bu yıl itibarıyla başvuru sayısı 14 bine “ulaşan Akıl Fikir Yarışma’mızda, projelerin yüzde 51’i üniversite öğrencilerinden, yüzde 36’sı müşterilerimizden geldi. İki yıl önce yarışmaya dahil ettiğimiz Teknolojik Girişimci Kategorisi’ne ise 1760 girişim fikri ile başvurularak bu alanda bir rekor kırıldı”.

9. Geleneksel TEB Akıl Fikir Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Kategori Kazanan İsim Ödül
Üniversite Öğrencisi-Yeni Mezun Kategorisi Hayrican Göçmen 20 bin TL ve Bahçeşehir Üniversitesi MBA Bursu
Caner Doğru 10 bin TL ve Bahçeşehir Üniversitesi MBA Bursu
Melike Ceren İnan 5 bin TL ödül ve Bahçeşehir Üniversitesi MBA Bursu
Müşteri Kategorisi Zafer Alver 20 bin TL ödülün yanı sıra Roland Garros seyahati
Tayfun Esen 10 bin TL
Emir Sarıcalı 5 bin TL
Teknolojik Girişimci Kategorisi Kaan Tezge 20 bin TL
Soner Hacıhaliloğlu 10 bin TL
Ali Han Polat 5 bin TL
Jüri Özel Ödülü Hasan Ayartürk

İnovasyonu bir adım öne taşımak amacıyla Türkiye’e bir ilki gerçekleştiren ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen TEB’in Kurumiçi Girişimcilik Programı ödülleri de törende dağıtıldı. Programa bu yıl 200’den fazla çalışan iç girişim projeleri ile başvurdu. TEB’in Kurumiçi Girişimcilik Programı ile yenilikçi ve bankanın geleceğini değiştirebilecek projeler üreterek hayata geçirebilecek ‘İç Girişimciler’ yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu senenin şampiyonları ise projelerini geliştirmek, en iyi uygulamaları incelemek üzere Silikon Vadisi’ni ziyeret edecekler.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 12.175 kişi okudu.
Kategori: Etkinlikler, Ulusal, Yarışma, Yeni Girişim
Yazar Emine Ertaş Hakkında
Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yapan Ertaş, aldığı iş hayatına akademisyen olarak devam etme kararı ile Şubat 2020 itibairyle Beykent Üniversitesi Lojistik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışıyor.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor