Fintech Sektörü KOOP İle Bir Araya Geliyor!

Finansal teknolojiler (fintech) ekosisteminin önemli oyuncularından FintechPark ve Türk çalışma hayatına ortak çalışma alanları (co-working) kavramını yerleştiren Workinton; Türkiye’nin hem fiziksel hem de dijital ilk fintech platformu olan KOOP için iş birliğine gidiyor. Detaylar haberimizde..

Türkiye’nin fiziksel ve dijital fintech platformu KOOP, finansal teknolojilerin sürekli gündemde tutulacağı etkinliklere mekân ve fintech firmalarının bir arada konumlanabileceği ofislerin sağlanmasında kendi sektörünün lideri Workinton ile güç birliği yaptı.

Finansal teknolojiler (fintech) ekosisteminin önemli oyuncularından FintechPark ve Türk çalışma hayatına ortak çalışma alanları (co-working) kavramını yerleştiren Workinton; Türkiye’nin hem fiziksel hem de dijital ilk fintech platformu olan KOOP için iş birliğine gidiyor.

Sektörün Değişen İhtiyaçlarına Cevap Verecek

İnovasyonun finansal hizmetler sektörünü önemli ölçüde dönüştürmeye başlamasıyla fintech, son dönemde gündemin ön sıralarında yer alıyor. Dijital bankacılık, kitle fonlaması, Blockchain, akıllı sözleşmeler, dijital para birimleri, sigorta teknolojileri (insurtech), robo-danışmanlık, bireyler arası (P2P) borçlanma ve diğer uygulamalar bu değişimin önemli bileşenleri olarak ortaya çıkıyor. Nesnelerin interneti, öğrenen makineler, büyük veri, yapay zeka ve algoritmalar, fintech programlarının bu değişime yön veren kesişme noktaları. KOOP, finansal hizmetler ve teknoloji sektöründe anlayışın ve gereksinimlerin değişmesine yol açan bu dönüşüme cevap vermek ve sektörün değişen ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruldu.

Fintech Sektörü Bu Dijital Platformda Bir Araya Gelecek

KOOP, sunacağı hizmetlerde çözüm ortaklarıyla birlikte çalışacak. Fiziksel alan çözüm ortağı Workinton; platformun ofis, toplantı, etkinlik alanı gibi gereksinimlerini karşılayacak. Dijital bir platform olarak da konumlanacak KOOP, endüstrinin bir araya geleceği bir API Sandbox yaratıyor. Altyapısı KOOP’un bu konudaki teknoloji ortağı Telenity tarafından sağlanacak olan KOOP API platformunda; sektörün entegrasyon ihtiyaçlarının giderilmesi, yeni fintech iş modellerinin hızlı bir şekilde yaratılması, yaratılacak iş modellerinde ön değerlendirme süreçlerinin kısaltılması, finansal teknolojiler sektöründeki hızlandırma, kuluçka merkezi ile hackathon programlarının daha somut biçimde, geniş katılımla hayat bulması ve sektörün dijital ortamda da bir araya gelmesi hedefleniyor.

Mentörlük Altyapısı da Dijital

Mentörlük hizmetlerini sektörün özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak farklılaştıran KOOP, çözüm ortağı Mentornity’nin altyapı desteğiyle bu hizmetini dijitale taşıdı. KOOP MENTOR platformunda, kendine özgü ihtiyaçlara sahip bu sektöre gerçekten destek verebilecek yerli ve yabancı profesyoneller yer alacak.

Kodlama Bilmeyenler İçin Fırsat

KOOP ZCODE, kodlama bilmeyenlerin dahi Web ve mobil uygulama geliştirebileceği bir platform. Platform, özellikle finansal sektördeki fırsatlar üzerinden parlak fikir geliştiren girişimcilerin, fikirlerini en az kodlama bilgisi desteği ile ürüne dönüştürebilmelerine imkân sağlıyor. Hızlandırma, kuluçka merkezi ve hackathon programlarında ürüne giden yol da kısalmış olacak. Platform, dünya çapında bulut tabanlı bir uygulama geliştirme platformu olan Outsystems altyapısı üzerinde ve çözüm ortağı BAY-PM desteği ile hizmet verecek.

Kapıları Tüm Girişimcilere ve Şirketlere Açık

Fintech sektöründe yer alan tüm dikeylerin ayrıntılarıyla konuşulması ve tartışılması amacıyla KOOP bünyesinde yıla yayılan etkinlikler düzenlenecek. Tematik konferanslar, atölye çalışmaları, yuvarlak masa toplantıları, seminerler, eğitimler ve daha pek çok etkinlik programı sektörün ilgisini çekecek içerikte ve nitelikte planlandı. Bu kapsamda ilk tematik konferans 26-27 Ekim tarihlerinde İstanbul’da Blockchain ve ICO Festival’i olarak duyuruldu. Konferansın konuşmacıları arasında Blockchain ve ICO alanında dünyanın önde gelen isimleri de yer alıyor.

Doğu Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu’daki Önemli Merkezlere de Açılacak

KOOP’un Türkiye platformunun açılışının ardından, önümüzdeki dönemde Doğu Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu’daki diğer önemli merkezlerde de açılacağına dikkat çeken KOOP Yönetim Kurulu Başkanı ve FintechPark İş Geliştirme Ortağı Demet Zübeyiroğlu, “Workinton ile iş ortaklığı yaptığımız için çok mutluyuz. KOOP, fintech sektöründe yer alan oyuncular açısından birleştirici bir role sahip olacak. İletişim, bilgi, iş birliği ve geliştirme faaliyetlerine önemli destek ve sinerji sağlayacak. KOOP, hizmetlerini üyelik sistemi üzerinden sunacak. Üyeler, KOOP bünyesinde sunulan hizmetlerden ücretsiz ya da düşük maliyetli olarak yararlanabilecek. Ölçek, düzey ve lokasyondan bağımsız tüm girişimciler, şirketler ve kurumlar KOOP’a üye olabilecek. Platformun, birlikten doğacak güç ile Türkiye finans sektörünün bölgedeki konumunun güçlendirilmesi, pazarlar arasındaki etkileşim ve iş birliğinin artırılmasında öncü rol oynamasını hedefliyoruz. Şimdiden KOOP platformunun yaygınlaştırılacağı diğer pazarlarla görüşmelerimizi başlatmış bulunuyoruz.” dedi.

Paylaşım Ekonomisinin Etkisiyle Ofislerin Ortak Kullanımı Yaygınlaşıyor

Değişen ekonomilerin iş yapış şekillerini değiştirdiğini belirten Workinton CEO’su Pınar Massena ise iş birliğine ilişkin şunları söyledi: “Paylaşım ekonomisinin gereği artık ofislerin de ortak kullanılması günden güne artan bir önem kazanıyor. Bu yeni düzenin ortaya çıkardığı Workinton ofislerimiz ile tam da bu ekosisteme hizmet eder konumdayız. Kurulduğu günden bu yana kurumlara, freelance çalışanlara ve startup'lara kucak açan Workinton şubeleri de tüm bu ihtiyaçlara cevap verecek olan kuluçka ve hızlandırıcı merkez olarak hizmet etmeyi sürdürüyor. Bu noktada ekosistemin temel oyuncularından FintechPark ile yapılan anlaşma ile finansal teknolojilere yönelen kurumlar ve startup olarak çalışanların ihtiyaç duyduğu her konuda önemli bir destek sağlayacağımızı öngörüyoruz. FintechPark’ın Doğu Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu’daki deneyimlerini Workinton ofislerimizde çalışanlar ile buluşturarak onlara önemli açılımlar sağlamayı hedefliyoruz.”

Türkiye’nin fiziksel ve dijital fintech platformu KOOP hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz https://www.koophub.com/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Ertaş Hakkında
Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yapan Ertaş, aldığı iş hayatına akademisyen olarak devam etme kararı ile Şubat 2020 itibairyle Beykent Üniversitesi Lojistik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışıyor.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor