Yerli ve Milli Bilişim Ürünlerimizi Bu Topraklarda Üretiyoruz!

MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu, 5 Mart 2019 tarihinde MÜSİAD Genel Merkez’inde “Blokzincir ile Paradigma Değişimi” konulu bir panel düzenledi. Detaylar haberimizde..

MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu, 5 Mart 2019 tarihinde MÜSİAD Genel Merkez’inde “Blokzincir ile Paradigma Değişimi” konulu bir panel düzenledi.

MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı’nın katılımlarıyla gerçekleştirilen programda, MÜSİAD Kurucu Başkanı ve Uluslararası İş Forumu (IBF) Başkanı Erol Yarar, MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu Başkanı Fahrettin Oylum, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, Codevist Kurucu Ortağı Fatih Coşkun, Secube Kurucu Ortağı Çağdaş Eryüksel, Oyla - Asist Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı Erkan Gül, Colendi Kurucu Ortağı Bülent Tekmen, MÜSİAD Enerji ve Maden Sektör Kurulu Başkanı Dr. Cihad Terzioğlu, Stratejist Abdullah Çiftçi, MÜSİAD Blokzincir Masası Koordinatörü Sadullah Uzun, Proofstack Kurucu ortak Kadir Kurtuluş ve Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çetiner konuşmacı olarak yer aldı.

"Blokzinciri, İşlemlerin Daha Hızlı ve Şeffaf Bir Şekilde Yapılmasına Olanak Sağlıyor"

Yenilikçi teknolojileri anlamak için öncelikle teknolojinin felsefesini kavramak gerektiğini anlatan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, blokzincirinin sadece finans sektörüyle ilgili olmadığını, birçok sektörü dönüştürecek bir yapıda olduğunu ve blokzincirinin bireyler ya da kurumlar arasında yapılan tek seferlik ya da devamlı karşılıklı işlemleri daha hızlı ve şeffaf bir şekilde yapmaya olanak sağladığını anlattı.

Carrefour'ların markette sattığı ürünlerin geçmişini tüketiciye blokzinciri teknolojisiyle sunduğunu belirten Canko, "Örneğin marketteki tavukların hepsinin üstünde yazar neredeyse; organik, gezen tavuk... Hepsi şöyle, hepsi böyle de, biz emin miyiz? İşte bu projede markette satılan tavuğun nerede hangi mezbahada kesildiği, ne zaman yolunduğu, hangi bölgede gezdiği, ne tür yemler yediğine varana kadar tüm künyesini markette müşterilerine sunuyor." diye konuştu. 

Dünyada pek çok sektörü hızla dönüştüren blokzincir teknolojisinin kahve zinciri Starbucks'ta da özgün bir uygulamaya altyapı hazırladığını aktaran Canko, şu bilgileri verdi:  "Kahve özellikle Güney Amerika'da ve Afrika'da yetişiyor, Asya'nın gelişmemiş ülkelerinde yetişiyor... Kahve emek yoğun bir üretim ve bu emek yoğun üretimde zaman zaman sosyal medyada görüyoruz, emek sömürüleri olabiliyor. Kahve içen insanların da bu yönde bir hassasiyeti var. Emek sömürüsüne aracı olmak istemiyorlar haliyle. Dolayısıyla içtikleri ürünün adil ticaretle tedarik edildiğini bilmek istiyorlar. Starbucks müşterilerine, 'Ben adil ticaret yapıyorum' ve 'İnsan emeğini sömürmeden tedarik ediyorum' cümlesinin içeriğini blokzinciri uygulamasıyla doldurmaya çalışıyor. Bu cümle tek başına yetmiyor. Bana nasıl ispatlarsın? Burada, blokzinciri teknolojilerini kullanarak her aşamada kahvenin ekimi, dikimi, kimler elini sürmüş, kimlerin deposuna girmiş, nerede ne tür süreçleri izlemiş... Her bir kahve ambalajının üzerine bunu ispatlayacak şekilde bir blokzinciri kullanma hazırlıklarını yapıyor." 

"Paraya Hâkim Olamadığınız Zaman Ekonominin Gücüne Hakim Olmanız Mümkün Değil"

İslam âleminin kağıt para paradigmasını kaçırdığını fakat blok zinciri paradigmasını yakalama şansının hala devam ettiğini söyleyen MÜSİAD Kurucu Başkanı ve Uluslararası İş Forumu (IBF) Başkanı Erol Yarar şunları söyledi"Merkez Bankası 1930'larda kuruldu ama 1955 yılına kadar kendi parasını basamayan bir konumdaydık. Yani malı temsil eden değer, itibar temsil eden değer anlamıyla paraya hiçbir zaman hâkim olamadığınız zaman ekonominin gücüne, ekonominin bütünlüğüne hakim olmanız mümkün değildir. Onun için biz blokzinciri teknolojilerine mal ve malların akışını artı, malın karşılığı olan parada istikrarın yakalanması açısından çok önemli bir finansal teknoloji olarak bakıyoruz." bilgilerini verdi. 

"Blokzincir, Ticaret, Sağlık, Gıda Güvenliğini Değişime Sürükleyecek"

Dünyanın bugün müthiş bir dönüşüm sürecinden geçtiğini ifade eden MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, hemen her alanda köklü değişimlerin yaşandığını ve bu değişimin dünyadaki ekonomik dengeleri derinden etkileyecek bir güce sahip olduğunu, bu doğrultuda finansal teknolojilerin de büyük önem taşıdığını kaydetti.

Değişim rüzgarı ile hayatlarımıza yeni kavramların girmeye başladığını dile getiren Asmalı konuşmasını şöye devam ettirdi: "Hayatlarımızın akışı içinde yaşanan değişim, her alanda olduğu gibi para dolaşımında da etkisini gösteriyor. Para dahi artık aynı yapıda değil, o da, bundan yirmi yıl önce tasavvur edemeyeceğimiz şekilde bambaşka bir yapıya büründü. Bugün artık meta, sıcak para üzerinden değil, teknolojik altyapıyla oluşturulan sistemler üzerinden, başka bir deyişle bitcoin benzeri uygulamalar aracılığıyla el değiştiriyor. Bütün bu güçlü değişim rüzgarı, hayatlarımıza bir kavramın daha girmesini sağladı; blockchain. Türkçesiyle blokzincir.

Mevcut ağlarda, dolaşımda olan ya da saklanan veri ve bilgilerin güvenliği her zaman için belirli tehditlerle karşı karşıya kalırken, blokzincir, sağladığı güvenli alanla bu tehditleri ortadan kaldırıyor. Herhangi bir dışarıdan müdahalede sistemin kendisini kilitlemesi, bunun en büyük güvencesi oluyor. Geleceğin en önemli teknolojileri arasında yer alan blokzincir, kişisel yaşamlarımızdaki süreçlerin yanı sıra, ticaret, sağlık, gıda güvenliği ve hatta siyaset alanlarını da doğrudan değişime sürükleyecektir." 

"Yerli ve Milli Bilişim Ürünlerimizi Bu Topraklarda Üretiyoruz"

MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu Başkanı Fahrettin Oylum, MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu olarak yüksek teknoloji üreten firmaların bir araya geldiği merkez olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade ederek, "Geldiğimiz noktada 300’ü aşkın üyemizle siber güvenlikten büyük veriye, nesnelerin internetinden akıllı şehirciliğe, iletişim teknolojilerinden enerji çözümlerine kadar birçok yenilikçi alanda yerli ve milli bilişim ürünlerimizi bu topraklarda üretiyoruz." diye konuştu.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Ertaş Hakkında
Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yapan Ertaş, aldığı iş hayatına akademisyen olarak devam etme kararı ile Şubat 2020 itibairyle Beykent Üniversitesi Lojistik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışıyor.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor