Bifa, Bisküvide İlk Üçe Oynamak İçin 40 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

Şimdiye kadar ihracata ağırlık veren Karaman merkezli bisküvi üreticisi Bifa, gözünü iç pazara çevirdi. Bu yıl toplam 40 milyon dolarlık yatırım yapan şirket, Ülker ve Eti’nin hakim olduğu pazarda üçüncülüğü hedefliyor. İşte detaylar..

Şimdiye kadar ihracata ağırlık veren Karaman merkezli bisküvi üreticisi Bifa, gözünü iç pazara çevirdi.

Bu yıl toplam 40 milyon dolarlık (12 milyon doları yurtdışı iştiraklerine) yatırım yapan şirket, Ülker ve Eti’nin hakim olduğu pazarda üçüncülüğü hedefliyor. 2011 yılı için de 20 milyon dolarlık yatırım bütçesi ayıran firma, büyüme stratejisi çerçevesinde logosundan kurumsal kimliğine kadar bir dizi değişiklik yaptı. Bu amaçla ünlü yönetmen Çağan Irmak da şirketin 48 yıllık tarihinin özetlendiği ‘Senin Tadın, Senin Hikâyen’ adlı bir reklam filmi çekti.

Dün Çırağan Sarayı’nda bir basın toplantısı düzenleyen şirket yetkilileri, yeni projeleri hakkında bilgi verdi. Bifa Genel Müdürü Mustafa Pınarbaşı, bisküvi ve çikolatada geçen yıl 220 milyon TL ciro elde ettiklerini açıkladı. Bifa bünyesindeki un ve yem fabrikaları, mukavva üretim tesisi ve tarım işletmelerinin gelirleri de eklendiğinde grubun cirosunun 317 milyon lirayı bulduğunu aktardı. 2011 yılındaki ciro hedefi ise 400 milyon TL. Pınarbaşı, bu yıl 81 ülkeye 45 milyon TL (31 milyon dolar) tutarında da ihracat yaptıklarını aktardı. Şirketin, Türkiye dışında Cezayir’de de bir bisküvi fabrikası bulunuyor. 1962 yılında Yılmaz Babaoğlu tarafından kurulan firma, 1.350′si yurtdışında olmak üzere toplam 3 bin 134 kişiyi istihdam ediyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Necati Babaoğlu ise Bifa’yı Türkiye’nin dışında dünyada da kabul gören bir marka haline getirmek istediklerini bildirdi. Bifa’nın satış ve pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rıfat Ersoyu ise bisküvi ve çikolata pazarı hakkında bilgi verdi. Buna göre dünyada toplam pazar 137,8 milyar dolara ulaştı. Türkiye pazarı ise 2,6 milyar dolarlık büyüklüğe sahip. ABD’de kişi başı yıllık ortalama bisküvi tüketimi 7,8 kilo. AB ortalaması 8,4, Türkiye ortalaması ise 3,8 kilogram.

Kaynak: istenhaber.com

Bu içeriği 7.960 kişi okudu.
Kategori: Reel Sektör, Yatırım
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Kıdemli Yazılım Mühendisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

« Önceki Haber

Yorumlar

yasemin polat
yasemin polat
şaşırdım doğrusu bursada çok fazla bir potansiyel görememiştim doğrusu,umarım bir eti ve ülker kadar başarılı olurlar...
pınar
pınar
çağan ırmak'ın çektiği bifa reklam filmi çok güzel olmuş.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor